Kuźnice

Points of Interest

Zakopane, Kuźnice

  • Kuźnice, zespół dworsko-parkowy, Fot. D.Wojciechowska
  • Dyrekcja TPN, Kuźnice 1, Fot. D.Wojciechowska
  • Tęcza, Fot. D.Wojciechowska
  • Fontanna w Kuźnicach, Fot. D.Wojciechowska
  • Fontanna w Kuźnicach, Fot. D.Wojciechowska

Kuźnice

Kuźnice - dzielnica Zakopanego,  dziś kojarzone głównie z dolną stacją kolejki na Kasprowy Wierch lub miejscem skąd można wybrać się na wycieczki w Tatry.  Kuźnice oddalone od centrum miasta ok. 3 km. stanowią przedłużenie zakopiańskiej aglomeracji w głąb Tatr i położone są na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, w Dolinie Bystrej.  Do Kuźnic można się dostać komunikacją lokalną z okolic dworca PKS lub centrum miasta, a w sezonie letnim można również dojechać busem z Kir (wylot Doliny Kościeliskiej) przez Kościelisko, a także z Bukowiny Tatrzańskiej.  Do Kuźnic obowiązuje zakaz wjazdu samochodom prywatnym, z wyjątkiem osób niepełnosprawnych posiadających kartę parkingową dla osób niepełnosprawnych. W Kuźnicach, przygotowano dla tych osób 4 miejsca parkingowe.

W Kuźnicach swój początek bierze wiele szlaków: m.in. na Giewont przez Dolinę Kondratową, Czerwone Wierchy, Kasprowy Wierch, Nosal czy Halę Gąsienicową.Kuźnice to miejsce o bogatej historii. Najstarsze wzmianki mówią o prowadzonym w tym miejscu w XVII w pasterstwie, a w połowie XIX w. znajdował się w Kuźnicach ośrodek hutniczy.  Obecnie tylko nazwa przypomina o przemysłowych czasach. W Kuźnicach produkowano wiele artykułów żelaznych, od drobnej galanterii żelaznej, po całe elementy mostów. Kto  dziś ma świadomość, że most łączący Pogórze z Krakowem był zbudowany właśnie z kuźnickiego żelaza ? Przemysłowe lata świetności Kuźnic kończą się wraz z wyczerpaniem zapasów rudy żelaza, którą wydobywano w Tatrach  (m.in. w Dolinie Jaworzynki) i pod koniec lat osiemdziesiątych XIX w Huta zostaje całkowicie zamknięta.

Obecnie w miejscu dawnych terenów Huty znajduje się zrewitalizowany zespół dworsko-parkowy.To właśnie tutaj, w głównym budynku znajduje się Dyrekcja TPN, natomiast w dawnej Wozowni znalazła swoje miejsce "Kolekcja Kocyana", w Spichlerzu możemy zapoznać się z historią Kuźnici historią rodziny Zamoyskich, a na fundamentach dawnego dworu organizowane są wystawy czasowe.    

Add your review

Login to add a review