Czerwony szlak z Okrąglika na Kremenaros

there is no description yet. If you've visited this trail please share your experience with us!

Users voice... (Add)

 1. surowy

  Świetny szlak, na którym czeka nas wszystko to co najlepsze w Bieszczadach – bezleśne szczyty z wspaniałymi widokami, naturalne lasy a przede wszystkim spokój i odpoczynek od cywilizacji. Jego trasa prowadzi wzdłuż granicy polsko-słowackiej, głównym działem wodnym Karpat – wody spływające po słowackiej stronie zmierzają już w kierunku Morza Czarnego. Szlak wydaje się naprawdę dziki - podczas październikowej wędrówki odcinkiem między Rabią Skałą a Okrąglikiem (w słoneczny dzień) spotkałem jedynie czterech słowackich leśników, popijających piwo na szczycie Dziurkowca:) Szczyt ten, mierzący 1188 m n.p.m. jest niezalesiony, rozciąga się więc z niego szeroka panorama na polskie i słowackie (chyba bardziej dzikie od naszych) Bieszczady. Na przyszczytowej polanie widoczne są ślady okopów z I wojny światowej, tędy tez wycofywały się wojska hitlerowskie przed nacierającym frontem. Nie jest oczywiście jedyny punkt widokowy na tym szlaku – panoramy czekają także m.in. na szczycie Płaszy (1162 m n.p.m.), której nazwa pochodzi od rumuńskiego słowa ples – czyli „łysy”.

  Południowe, słowackie stoki granicznego grzbietu pomiędzy urwiskiem obok szczytu Rabiej Skały (1199 m n.p.m.) a Kurników Beskidem (1015 m n.p.m.) objęte są ochroną w ramach dwóch rezerwatów – Pľaša i Jarabá skala. Na odcinku pomiędzy Kremenarosem (1221 m n.p.m.) a Rabią Skałą po polskiej stronie znajduje się rezerwat Moczarne (objęty ochroną ścisłą - nie wolno więc przekraczać jego granicy).

  Reasumując – jeśli chcecie poczuć dzikie Bieszczady i odpocząć od tłumów na połoninach zdecydowanie polecam Wam ten szlak. Przenocować można w Roztokach Górnych w ośrodku „Cicha dolina”. Uwaga - zimą szlak zapewne nie jest przetarty.

  • Dziurkowiec / Ďurkovec (1188 m n.p.m.) - User reviews: surowy about Czerwony szlak z Okrąglika na Kremenaros
  • Widoki na szlaku - User reviews: surowy about Czerwony szlak z Okrąglika na Kremenaros

Add your review

Login to add a review